Dotacje do fotowoltaiki w Wieliczce

Fotowoltaika Wieliczka dotacje – dlaczego?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Powodem takiej sytuacji są liczne zalety, jakimi niewątpliwie mogą cieszyć się posiadacze tej nowoczesnej technologii. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne generują darmowy prąd, dzięki czemu możemy znacznie ograniczyć rachunki za energię. Warto podkreślić, że wytworzenie prądu jest całkowicie bezpieczne dla środowiska, ponieważ nie są emitowane żadne toksyczne substancje do atmosfery. Nasz rząd postanowił wesprzeć rozwój odnawialnych źródeł energii dzięki wprowadzonym licznym programom finansowych. Dobrze jest, więc sprawdzić dotacje na fotowoltaikę w Wieliczce, aby obniżyć koszt inwestycji.

Fotowoltaika Wieliczka dotacje

Fotowoltaika Wieliczka dotacje – jak uzyskać?

Obecnie mamy kilka sposobów na to, aby otrzymać dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Poniżej opisane zostały kilka z nich:

  1. Najbardziej popularnym programem, który dofinansowuje instalacje fotowoltaiczne, jest Mój Prąd. Jest on skierowany tylko i wyłącznie do osób fizycznych, tak, więc można z niego skorzystać w przypadku instalacji w domu jednorodzinnym. Łączna kwota dofinansowania programu wynosi 1 mld PLN. Można otrzymać jednorazowo na każdą instalację 5000 PLN, co oznacza, że aż 200 tysięcy rodzin może skorzystać z dofinansowania. Warto wiedzieć, że maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej podlegająca temu programowi to 10 kWp.
  2. Bardzo atrakcyjną formą finansowania instalacji fotowoltaicznej jest program Czyste Powietrze. Skierowany jest on głównie do osób, które chcą wymienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne lub usprawnić izolację domu. Jeżeli jednak nasza inwestycja będzie zawierać również położenie paneli fotowoltaicznych, to możemy uzyskać dodatkowe bezzwrotne środki finansowe w postaci 5000 PLN. Również w tym przypadku program Czyste Powietrze jest skierowane głównie do osób fizycznych i gospodarstw jednorodzinnych.
  3. Można również odliczyć instalację fotowoltaiczną od podatku. Od 1 stycznia 2019 roku można skorzystać, bowiem z tak zwanej ulgi termoizolacyjnej. Podczas wypełniania zeznania podatkowego, możemy odliczyć od dochodu całkowite koszty montażu oraz materiałów użytych do wykonania kompletnej instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że maksymalnie można odliczyć 53 tysięcy PLN w ramach programu. Z ulgi termoizolacyjnej mogą skorzystać wszyscy właściciele gospodarstw jednorodzinnych.

Warto wiedzieć, że wszystkie powyższe programy można ze sobą łączyć. Oznacza to, że całkowita kwota dofinansowana może być znacznie wyższa, niż wcześniej zakładaliśmy. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu dowiedzieli się Państwo jak uzyskać dotacje na fotowoltaikę w Wieliczce.